KEĎ NARCIS DÁVA DARY

Ľudia majú predstavu, že keď niekto dáva dar, spravidla myslí na osobu, ktorej je dar určený, že za darom je teda myšlienka na túto osobe. No narcistické typy osobností nedávajú dary z tých istých dôvodov ako empatickí ľudia. Narcisti majú tendenciu dávať darčeky, ktoré majú ukázať status, s ohľadom na udržanie vzťahu a hlavne na udržanie kontroly vo vzťahu.

 

Verte, že ak dostávate drahé darčeky od narcisa, tak nie preto, že si myslí, akí ste úžasní; dostávate hodnotné darčeky, pretože chce, aby ste si aj naďalej mysleli, že on je úžasný. Takže prvým a hlavným dôvodom, prečo narcis dáva dary je, že darovanie darčekov narcis vníma ako prostriedok na získanie kontroly a na zaistenie si narcistického zdroja. Navyše to môže byť dar, ktorý si narcis sám dávno vysníval, chce alebo potrebuje. Ak je to napríklad spoločná dovolenka, tak je to miesto, kde chce ísť narcis.

 

Naozaj to môže byť čokoľvek, aj spomínaná drahá dovolenka do destinácie, kam ste vy ani nechceli veľmi ísť, alebo v takom čase, ktorý vám veľmi nevyhovuje, no napriek tomu na túto dovolenku pôjdete. Môže to byť výber knihy, ktorú vlastne narcis sám chcel, napríklad kuchárska kniha alebo kniha o zdravej životospráve. Týmito darmi vám narcis nepriamo naznačuje niečo, čo vám už v minulosti naznačoval – že by ste mohli na sebe niečo vylepšiť.

Narcisti dávajú „darčeky“, ktoré sú skutočne investíciou do ich vlastných túžob, nedávajú ich preto, že by chceli ľuďom vo svojom živote poskytnúť radosť z niečoho, po čom túžili. A keďže za prijaté dary máme byť vďační, a to sa týka akéhokoľvek daru, pre obeť je potom veľmi ťažké nebyť nevďačnou. Často aj napriek tomu, že dar nechce prijať, je zmanipulovaná a dar prijíma. Narcisti často používajú dary na odvrátenie pozornosti od ich manipulatívneho správania a skresľovania reality obete. Tieto dary sú akože „prejavom ich lásky“, spolupatričnosti a majú vyvolať pocit, že sú stále do vzťahu zainteresovaní.

Takto skresľujú obeti realitu o tom, v akom stave sa aktuálne tento vzťah nachádza. A to platí aj v tom prípade, ak sú súčasne vo viacerých romantických vzťahoch. Naozaj ich nič nezastaví. Darmi vytvárajú klímu a prostredie, kde je obeť vtiahnutá (opätovne) do vzťahu, pretože predsa ak kupujú spoločne domy, dovolenky alebo investujú do spoločnej budúcnosti finančne, musí byť tento vzťah pre nich. Omyl, nie je.

Kúpa daru je pre narcisa vždy spojená s veľkou výpočítavosťou, napríklad ako mu môže tento dar pomôcť k tomu, aby získal náklonnosť a opätovnú dôveru vyhliadnutej obete, alebo aby si obeť opätovne vytvorila emočné puto a pocit zaviazanosti. Každý dar má svoju rolu, buď je to vytvorenie puta, odpustenie, získanie si dôvery, vytvorenie pocitu zaviazanosti alebo určitej kontroly nad obeťou. 

Viem, že je dosť ťažké pochopiť alebo vôbec prijať myšlienku, že ešte aj darčeky môžu byť použité ako manipulatívna TAKTIKA.No ak sa pozriete bližšie na potreby a túžby narcistického človeka, zistíte, že chcú mať pocit vlastnej nadradenosti a kontroly nad ľuďmi v ich živote. Ak ste niekedy dostali od narcistického človeka akýkoľvek dar, verte, že tento dar prichádza s určitým cieľom alebo zámerom. A že neskôr si túto investíciu príde narcis vypýtať, pretože on už teraz vie, čo mu môžete poskytnúť.

 Pamätajte si, že pre narcistické typy osobností je spravidla ťažké vložiť energiu do čohokoľvek, čo im nejakým spôsobom neslúži. Narcis sa môže navonok prezentovať spôsobom, že dáva dary s radosťou, ale to len a len s cieľom získať niečo na oplátku. Často sa stáva, že narcistickí ľudia sa správajú na verejnosti grandiózne. Príkladom môže byť, ak narcis dá štedré prepitné v kaviarni, ktorú často navštevuje.

Dôvodom tohto daru je, že potom na oplátku bude od obsluhy vyžadovať nadštandardnú pozornosť a rýchlu obsluhu. A to vždy, keď sa tam objaví. Všetko, čo narcis robí, obdarovávanie nevynímajúc, bude viac o ňom samom ako o druhých. A to sa týka aj dávania komplimentov.Všimnite si, že ak vám určitá osoba dáva kompliment, či nie je tento kompliment tak trošku aj o nej samej. Napríklad – vidím, že sa ti darí v práci, bez mojej podpory by sa ti to všetko tak nepodarilo. Narcis degraduje schopnosti obete, pretože naznačuje, že vlastne bez jeho pomoci by obeť nič nedokázala alebo by nebola schopná to sama dokázať.A skresľuje tak realitu obete o jej schopnostiach.

Väčšina vzťahov, ktoré sa stanú emočne násilnými, začína silnou dávkou romantiky vrátane darovania darov v podobe pozvania na výnimočné miesta, výnimočných komplimentov alebo sľubov budúcnosti.Na začiatku sa vám tento človek môže zdať ideálny, oddaný, milujúci, pretože chce stráviť každú minútu s vami, podotýkam, to sa môže odohrávať aj v priateľských, nielen v romantických vzťahoch.No práve túto záplavu pozornosti nazývame bombardovanie láskou a môže obeť dostať do stavu, v ktorom sa skresľuje jej realita.

Pre toxických a narcistických ľudí sa ešte aj darčeky stávajú zbraňou a formou manipulácie. Počas prijímania darov, a to od kohokoľvek, si všímajte, ako sa po obdarovaní cítite. Či náhodou nemáte pocit zaviazanosti k určitej osobe alebo či s daným darom alebo za jeho darovaním nie je niečo viac. Aby ste nakoniec za prijaté dary nezaplatili omnoho viac…

Pamätajte si, že vo všeobecnosti narcisti málokedy vkladajú energiu do čohokoľvek, čo im nejakým spôsobom neslúži. Minimálne na to, aby boli vždy stredobodom pozornosti a aby presvedčili ľudí okolo seba, že sú veľkorysí a úžasní ľudia.

 

 

 

Použitá literatúra a odporúčané čítanie

American Psychiatric Association (2013). Diagnostic Statistical Manual of Mental Disorders. Arlington, VA.: Amercian Psychiatric Publishing.

Branden, N. (1980). The Psychology of Romantic Love. Los Angeles: J.P. Tarcher, Inc.

Campbell, W.K, Finkel, E.J., & Foster, C.A. (2002). Does self-love lead to love for others? A story of narcissistic game playing. Journal of Personality and Social Psychology, 83(2), 340-354. Retrieved from https://pdfs.semanticscholar.org/5a8d/b3534f5398d42cfd0160ca14f92fd6bf0…

Delic, A., Novak, P., Kovacic, J., & Avsec, A. (2011). Self-reported emotional and social intelligence and empathy as distinctive predictors of narcissism.” Psychological Topics 20(3), 477-488. Retrieved from https://pdfs.semanticscholar.org/0fe0/2aba217382005c8289b4607dc721a16e1…

Fromm, E., (1956). The Art of Loving. New York: Harper & Brothers Publishers.

Goff, B. G., Goddard, H. W., Pointer, L., & Jackson, G. B. (2007). Measures of expressions of love. Psychological Reports, 101, 357-360.

Ritter, K., et al. (2010). Lack of empathy in patients with narcissistic personality disorder, Psychiatry Research. Retrieved from https://pdfs.semanticscholar.org/2fe3/32940c369886baccadb14fd5dfcbc5f56….

Schultze, L., et al. (2013) Gray matter abnormalities in patients with narcissistic personality disorder. Psychiatric Research, 47(10), 1363–1369. https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2013.05.017

Swenson, C. (1972). The Behavior of Love. In H.A. Otto (Ed.) Love Today (pp. 86-101). New York: Dell Publishing

 

 

 

 

 

 

 

 

KEĎ NARCIS DÁVA DARY