Ako stres vplýva na imunitný systém?

Stres môže mať vplyv na vaše duševné zdravie, najmä ak je chronický. Môže to však ovplyvniť vašu imunitnú odpoveď? Zistite, ako úrovne stresu ovplyvňujú váš imunitný systém a čo môžete urobiť, aby ste hladinu stresu udržali na uzde.

Stres a imunitný systém majú zložitý vzťah. Váš imunitný systém vie, kedy máte stres z práce, rodiny, financií alebo z aktuálnych udalostí. Prirodzený obranca tela je citlivý na psychický stres, najmä ak je chronický. Stres môže znížiť počet prirodzených buniek alebo lymfocytov v tele, ktoré sú potrebné na boj proti vírusom a iným ochoreniam.

Chronický stres môže produkovať vyššie hladiny hormónu ako je kortizol. Podľa posledných imunologických výskumných štúdií to môže brániť protizápalovej reakcii tela a spôsobiť neustále infekcie.

Ak máte do činenia so stresom,  venujte čas identifikácii zdrojov a hľadaniu spôsobov, ako sa im vyhnúť alebo sa im vyrovnať.

Chronický stres môže produkovať vyššie hladiny hormónu ako je kortizol. Podľa posledných imunologických výskumných štúdií to môže brániť protizápalovej reakcii tela a spôsobiť neustále infekcie.


Užitočné spôsoby boja proti stresu

Tu sú spôsoby, ako bojovať proti stresu za lepšiu duševnú pohodu a zdravšie telo.


 

Urobte si čas na vzťahy

Počas stresujúcich období môžete pociťovať nutkanie ustúpiť a vyhnúť sa socializácii. Toto je však čas, ktorý najviac oslovíte ľudí, ktorých máte radi. Počas pandémie je obzvlášť dôležité zostať v spojení.

Váš systém sociálnej podpory vám môže pomôcť vyrovnať sa so životnými problémami zlepšením vašej sebaúcty. Doprajte si čas na videorozhovor s priateľom, zúčastnite sa online zhromaždenia alebo zavolajte členom rodiny.

Identifikujte toxické faktory vo vašom živote

Naučte sa intedifikovať a uvedomiť si toxické faktory vo vašom živote a to, ako váš životný štýl podporuje podmienečné správanie. Keď identifikujete podmienečné faktory vo vašom súčasnom živote, budete schopní odstrániť a regulovať ich, a tak nastoliť emocionálnu rovnováhu vo svojich vzťahoch a v každodennom živote.

 

Nahraďte negatívny  rozhovor so sebou – pozitívnym prístupom

To ako sa na svet pozeráte je vo vašej moci!  Nahraďte negatívne myšlienky, napríklad „Nič nejde tak, ako som plánoval“, pozitívnymi myšlienkami, napríklad „Všetko je v poriadku, napriek tomu, že veci neidú tak ako som plánoval/la. Poradím si s tým.“

 

 

Začnite si písať denník

Existuje veľa výhod denníka, vďaka ktorým je váš diár online. Tu sú niektoré z nich:

 • Dodá vám to duševnú jasnosť.
 • Pomáha vám zapamätať si všetko, čo sa denne naučíte
 • Pomáham yiu bojovať s negatívnym hovorením.
 • Pomáha vám vizualizovať život, po ktorom túžite.
 • Je to skvelé cvičenie sebareflexie.
 • Pomáha vám stanoviť a dosiahnuť vaše ciele sledovaním vašej postupnej cesty v denníku. Napríklad denník o chudnutí.
 • Je to užitočné miesto na zaznamenávanie nápadov na cestách a ich neskoršiu revíziu.

Denníky Bezpodmienečného života: Motivačný denník a Relaxačný denník nájdete aj na našom eshope.

 

Nádite si čas na seba!

Nikdy nepodceňujte silu prechádzky prírodou. Výskum ukazuje, že 90-minútová prechádzka vonku môže znížiť aktivitu v mozgu spojenú s opakujúcimi sa negatívnymi myšlienkami. Je to tiež skvelý spôsob, ako vplývať na deň nejakej fyzickej aktivity! Zapálte si sviečku a vnímajte a pozitívne aktivujete svoje vnemy.

 

Aromaterapia

je holistická liečebná kúra, ktorá využíva prírodné výťažky z rastlín na podporu zdravia a pohody. Niekedy sa to nazýva terapia éterickými olejmi. Aromaterapia využíva liečivé aromatické éterické oleje na zlepšenie zdravia tela, mysle a ducha. Zvyšuje fyzické aj emočné zdravie.Aromaterapia sa považuje za umenie aj vedu. Aromaterapia si v poslednej dobe získala väčšie uznanie v oblasti vedy a medicíny.

Aromaterapia má množstvo výhod:

 • zvládanie bolesti
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • znižuje stres, nepokoj a úzkosť
 • lieči bolesti hlavy a migrény
 • zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie
 • chráni proti baktériám, vírusom alebo plesniam
 • zlepšuje trávenie
 • posilňuje imunitu

 

Relaxačný balíček a antistresový balíček nájdete v našom eshope.

 

Praktizujte mindfulness

 

V prípade, že pociťujete nezvládnuteľné úzkosti alebo depresiu, nájdenie správneho terapeuta, kotrý vám môže pomôcť zvládnuť náročné obdobie a naučiť vás užitočné techniky boja proti negatívnym myšlienkam.