NARCISTICKÁ KARMA

 

Ak ste sa už stretli s niekým, kto je narcistický, určite sa vám zdalo, alebo ste si pomysleli, že toxickí ľudia vždy vychádzajú zo zlých situácií bez výčitiek svedomia alebo nejakého trestu.A že za toxické a manipulatívne správanie nie sú nikdy potrestaní. Veľa obetí emocionálneho zneužívania narcistickými ľuďmi sa určite zamyslelo nad tým, či ich niekedy toto správanie dobehne, či raz zaplatia za to, čo konajú druhým. Takže otázkou je – majú narcisti zlú karmu?

Narcisti svoj život prežívajú v dráme, v neustálej nespokojnosti a v hľadaní narcistického zdroja. Ak aj dosiahnu nejaký vonkajší úspech a pocit šťastia, vedia, že je to len dočasné, je to klamstvo, ktoré len prezentujú navonok, ale v skutočnosti vo vnútri to tak necítia. Preto je podľa mňa narcizmus príznakom zlej karmy.V každom prípade, narcisti trpia nedostatkom vlastnej hodnoty a sebaúcty, čo ich vedie k tomu, aby sa stali emocionálnymi predátormi a majstrami manipulácie. Je to každodenný boj, aby získali svoj „narcistický zdroj“. No zatiaľ čo tieto psychologické výhry utíšia ich vnútorné zranenia, ničia ich rodinu, vzťahy, priateľstvá, profesionálne vzťahy a negatívne ovplyvňujú celý ich život.

Narcisti doslova vytvárajú peklo na zemi, aby priviedli svoje okolie k rešpektu a preukázali svoju posadnutosť dominanciou. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa môže zdať, že narcisti nikdy nezaplatia za to, čo urobili. Všetko súvisí s tým, že sú skúsení iluzionisti s neveľkým zmyslom pre to, čo je správne a čo nesprávne. Sú to skutočne herci a okolie im verí ich predstierané úspechy a šťastie.

Narcisti sú profesionálni klamári.

Smutným faktom je, že ľudia majú tendenciu veriť tomu, čo na prvý pohľad niekto sebavedomý hovorí. Ako už viete, narcisti majú nedostatok empatie a ľútosti. Očakávajú to najlepšie a nehanbia sa za to, čo berú. Narcisti operujú mantrou, že to, čo je vaše, patrí im, a do toho, čo je ich, vás nič. Verte, že narcisti platia za svoje zneužívanie každou chvíľou života, pretože im úplne unikajú zdravé a zmysluplné vzťahy s inými ľuďmi.

Narcista zažíva viac osamelosti, ako si väčšina dokáže vôbec predstaviť, pretože je sám vo svojom falošnom a malom svete, kde musí stále predstierať a dokazovať svoju hodnotu. Pravdou tiež je, že narcistické typy osobností páchajú a porušujú zákon a pravidlá, pretože si myslia, že pre nich pravidlá a zákony neplatia. Však oni sú predsa výnimoční.

Možno sa narcistické existenciálne utrpenie javí ako príliš malá odplata za ich činy, pretože často unikajú spravodlivosti. No ak čakáte, že narcista bude pokarhaný nejakou formou pozemskej spravodlivosti, možno budete čakať veľmi dlho. A možno sa toho ani nedočkáte. To je jednoducho fakt a dôsledok fungovania spoločnosti, ktorá často (nevedome) pomáha práve týmto na prvý pohľad sebaistým a charakterným ľuďom.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je začať sa starať o seba, budovať si život, aký chcete mať, a nechať narcistu, aby sa osud o neho postaral sám. Narcisti zo všetkého najviac neznášajú, keď nemajú moc nad obeťou. To znamená, ak začnete žiť svoj život naplno. Čím úspešnejšími sa stávate, tým viac si narcis uvedomuje, o čo prišiel. Upriamte svoju energiu na to, čo chcete v živote dosiahnuť. Nečakajte, že dostanete od narcistu férové ospravedlnenie alebo pochopenie. Oni to naozaj nedokážu. Zbytočne investujete svoju energiu do niečoho, čo nie je možné.

Snažte sa pristupovať k týmto ľuďom diplomaticky a začnite proces hojenia svojej emocionálnej bolesti. Ak sa pozrieme na týchto ľudí zdiaľky a hlbšie, uvedomíme si, že väčšina z nich nedokáže vychovávať ani svoje vlastné deti, a už vôbec nedokáže motivovať ,inšpirovať alebo skutočne milovať.

Verte že narcistická karma prichádza vtedy, keď ju najmenej očakávame. Nechajte plynúť osud a verte, že to, čo konajú, sa im určitým spôsobom raz vráti. Či už vo forme zaniknutých plnohodnotných vzťahov, straty dôvery ľudí, ktorým na nich naozaj záležalo, často aj straty svojich vlastných detí, straty ich schopnosti tráviť s týmito ľuďmi čas. Nakoniec končia obklopení len rovnako prázdnymi ľudmi, ako sú oni sami, a hlavne, nie sú v živote naozaj šťastní a spokojní.  Nevedia si užiť prítomný okamih. Nevedia žiť naplno a tešiť sa z maličkostí v danom okamihu. Nevedia sa uvoľniť a skutočne si užívať život. Nevedia milovať a byť milovaní. A nikdy, naozaj nikdy, nepoznajú pokoj. Inými slovami, už teraz žijú v pekle.

A To je ich karma.

Na druhej strane, obete, ktoré trpeli v narcistických vzťahoch, sú často po ukončení vzťahu oveľa silnejšie. Rozvíjajú sebapoznanie, nachádzajú novú radosť zo života, učia sa byť plne prítomní v živote, učia sa relaxovať a užívať si život. Často až vtedy zažívajú bezpodmienečnú lásku a nájdu skutočný pokoj. Ak práve ste, alebo ste v minulosti boli, obeťou narcistického vzťahu a ešte ste tento pokoj nenašli, je to v poriadku. Verte, že pomaly nájdete to, čo vám narcista chcel zobrať – vašu identitu a zmysel života.

NARCISTICKÁ KARMA